Informacje
AKTUALNOŚCI 2023/2024 CZYLI INFORMACJE DLA WOLONTARIUSZY- „NOWYCH I STARYCH”.
KROK PIERWSZY:
- Osoby chcące zapisać się do Szkolnego Klubu Wolontariusza po zastanowieniu się, czy dadzą radę poświęcać swój wolny czas innym i po przegadaniu tego z rodzicami, zgłaszają się do p. Kasi Parys.
KROK DRUGI:
WOLONTARIAT W PRZEDSZKOLU
- Osoby, które są już wolontariuszami ( i mam ich wypełnioną zgodę od rodziców ) i które chcą pełnić wolontariat w oddziałach przedszkolnych, mają do wyboru grupy:
*Krasnali
*Skrzatów
*Elfów
*Odkrywców
*Tropicieli ( III pawilon, ostatnia sala ).
Do przedszkola można przychodzić w następujących godzinach codziennie:
Grupa |
Od godziny |
zadania |
Krasnale |
14.30 |
-wycinanie dekoracji; -zabawy z przedszkolakami; -pomoc w segregowaniu zabawek; -pomoc przy podwieczorku; -pomoc w szatni; |
Skrzaty |
14.30 |
-wycinanie dekoracji; -zabawy z przedszkolakami; -pomoc w segregowaniu zabawek; -pomoc przy podwieczorku; -głośne czytanie przedszkolakom; -pomoc w szatni; |
Elfy |
12.30-13.30- zapraszamy na głośne czytanie od 13.30 -na pozostałą pomoc |
-pomoc w szatni; -zabawy z dziećmi; |
Odkrywcy |
13.30 |
-wycinanie dekoracji; -zabawy z przedszkolakami; -pomoc w segregowaniu zabawek; -pomoc przy podwieczorku; -głośne czytanie przedszkolakom;
|
Tropiciele |
14.30 |
-wycinanie dekoracji; -zabawy z przedszkolakami; -pomoc w segregowaniu zabawek; -pomoc przy podwieczorku; -głośne czytanie przedszkolakom; |
- Przypominam, że do przedszkola nie chodzimy w celach towarzyskich ,ale do „pracy”;
- Meldujemy się w wybranym oddziale przedszkolnym ze słowami „Dzień dobry, przyszedłem/przyszłam na wolontariat. W czym dzisiaj mogę pani pomóc?”
- Nie robimy „sztucznego tłoku”- w jednej grupie może być max. dwóch wolontariuszy, nie dziesięciu. Jeżeli w jednej grupie są już wolontariusze, przechodzimy do innej, gdzie wolontariuszy w danym dniu nie ma;
- Na wolontariat w oddziałach przedszkolnych przychodzimy tylko po lekcjach i po zajęciach dodatkowych!!!!
WOLONTARIAT W BIBLIOTECE
Pani Marysia zaprasza każdego, kto chciałby jej pomóc – podczas przerw i po lekcjach.
W bibliotece nie siedzimy sobie między regałami, tylko wykonujemy zadania, które Pani Marysia przydzieli.
POMOC KOLEŻEŃSKA ( TZW. DOUCZKI )
Zapraszam tu uczniów ( do pracy ) z klas 6-8, którzy nie mają trudności z matematyką, językiem polskim czy angielskim.
W każdy poniedziałek, wtorek i czwartek pełnicie dyżury w sali nr 11 o godzinie 12.30.
Jeżeli pojawi się „potrzebujący” -odrabiacie z nim pracę domową czy powtarzacie materiał.
Jeśli nie- jesteście na „posterunku”, gotowi do niesienia pomocy.
KROK TRZECI
Jeśli ktoś pełni wolontariat poza szkołą, proszony jest o zgłoszenie mi tego faktu jak najszybciej.
UWAGA!!!- KAŻDY WOLONTARIUSZ , KTÓRY 'ZBIERA' SOBIE GODZINY, SAM ZAPISUJE JE SOBIE NA KARCIE KAW, KTÓREJ PILNUJE, A NIE GUBI CO TYDZIEŃ!
WYPEŁNIONE KARTY ZWRACACIE MI.
POWODZENIA!!!!
p. Kasia Parys
Opiekun SKW
WOLONTARIAT MOIM OKIEM- AKCJA SPRZĄTANIA LASU
Uczennice klasy 8b-Zuzanna Wolińska, Zuzanna Kędzierska, Gabriela Banaszek i Magdalena Gut wzięły udział w kolejnej edycji wawerskiej akcji sprzątania lasu które odbyło się obok Stadionu Syrenka w Marysinie Wawerskim.
Wizyta wolontariuszy ze SKW w schronisku Azyl pod Psim Aniołem w Falenicy
Wizyta wolontariuszy ze SKW w schronisku "Azyl pod Psim Aniołem" w Falenicy
16-go kwietnia Ala, Cecylia i Oliwia z klasy 4a oraz Małgosia z klasy 5a wraz z panią Kasią Parys udały się do schroniska dla zwierząt w Falenicy. Po dotarciu na miejsce i przebraniu w "ubrania, których nie będzie szkoda" dziewczynki dostały bardzo odpowiedzialne zadanie polegające na sprzątnięciu psich boksów i bud.
Ala, Oliwia, Cecylka i Małgosia z dużym zaangażowaniem wykonały swoje zadania, co spotkało się ze słowami uznania od pani Kasi- pracownicy schroniska. Boksy zostały elegancko i dokładnie zagrabione, słoma z bud - usunięta i wymieniona na koce.
Nie zabrakło także chwili na zabawę z psiakami oraz na wysłuchanie kilku bardzo smutnych psich historii.
Brawo dziewczyny!!!
Zachęcamy każdego, kto ma chwilę czasu i kocha zwierzaki, do wizyt w schronisku- można wyprowadzać psy na spacer, bądź jak dziewczynki- pomagać na miejscu w pracach porządkowych. Pamiętajcie- wymagana jest obecność osoby pełnoletniej.
Działania naszych młodych wolontariuszy
-
W marcu w Hospicjum Domowym im. Cicely Saunders odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem uczniów, którzy postanowili dać cząstkę swojego serca osobom nieuleczalnie chorym, aby rozjaśnić uśmiechem trudne dni ich chorowania. Zebraliśmy się, aby wykonać ręcznie kartki wielkanocne, które następnie zostały przez pracowników medycznych zaniesione do podopiecznych z życzeniami wpisanymi przez dzieci. Niektóre osoby posunęły się o wiele dalej. Marta Markus z własnej inicjatywy uszyła wspaniałe zajączki wielkanocne. Z tego co mi wiadomo, zrobiły one ogromną furorę wśród personelu i chorych ;)
ROK SZKOLNY 2021/ 2022
Wolontariat w roku szkolnym 2021/2022- AKTUALNOŚCI.
Każdy, kto jest zainteresowany wolontariatem, przekazał mi zgodę na przystąpienie do Szkolnego Klubu Wolontariatu ( i ma na to czas ), może udzielać się w szkole w następujący sposób:
- Wolontariat w grupach przedszkolnych.
- Osoby zainteresowane wolontariatem w przedszkolu, wpisują się w grafik który wisi na tablicy wolontariatu w pawilonie głównym. Poszukiwane są osoby odpowiedzialne, dobrze dogadujące się z młodszymi dziećmi, kreatywne i energiczne. W przedszkolu z dziećmi można tworzyć prace plastyczne, bawić się, czytać im głośno, organizować zabawy ruchowe czy pomagać przy podwieczorku. Uwaga- w przedszkolu obowiązują DDM- dystans, dezynfekcja, maseczka.
- Wolontariat w bibliotece.
- Potrzebne są osoby odpowiedzialne, które chcą pomóc pani bibliotekarce w pracy. Osoby zainteresowane wolontariatem zgłaszają się do pani w bibliotece. Uwaga- w bibliotece obowiązują DDM- dystans, dezynfekcja, maseczka.
- Pomoc w nauce.
- Potrzebne są tutaj osoby, które bez problemu poradzą sobie z wytłumaczeniem komuś zagadnienia/problemu z jakiegoś przedmiotu.
-
Potrzebne są osoby komunikatywne, odpowiedzialne, cierpliwe ( !!!! ) i takie dla których matematyka czy język angielski nie ma zagadek;)
-
Osoby zainteresowane wolontariatem wpisują się w grafik WOLONTARIAT - POMOC W NAUCE, który wisi na tablicy wolontariatu w pawilonie głównym.
-
Pomoc w nauce będzie odbywać się w sali nr 11 o godzinie 12.30 w poniedziałki, wtorki i czwartki.
- Hospicjum domowe.
- Osoby zainteresowane tą formą niesienia pomocy zgłaszają się do p. Joanny Wąsik.
- Można również wyprowadzać psy ze schroniska w Falenicy „Azyl pod psim aniołem”. Osoby zainteresowane wolontariatem w schronisku udają się tam w towarzystwie osoby dorosłej. Potrzebne są tam osoby odpowiedzialne, wrażliwe, cierpliwe i delikatne.
- Wolontariusze odbywające wolontariat na terenie szkoły zobowiązane są do wpisywania godzin swojego wolontariatu na tzw. kartę KAW. Osoby u których wolontariusze odbywają wolontariat ( panie w przedszkolu lub bibliotece ) podpisują kartę KAW.
- Przypominam też o akcji „Tusz do paki- dokarmiaj zwierzaki”. Puste tusze do drukarek można wrzucać do pudła w przedsionku szkoły.
- Osoby udzielające się w wolontariacie POZA SZKOŁĄ proszone są o niezwłoczne zgłoszenie tego p. Katarzynie Parys.
Osoby, które jeszcze nie należą do Szkolnego Klubu Wolontariatu, również zgłaszają się do p. Parys.
ROK SZKOLNY 2020/ 2021
ROK SZKOLNY 2019 / 2020
Szkolne Koło Wolontariatu- aktualności na nowy rok szkolny.
- Każda osoba zainteresowana wolontariatem zgłasza się do p. Katarzyny Parys.
- Jeżeli ktoś chce zrezygnować z wolontariatu przedstawia pisemną rezygnację ( zgodnie z Regulaminem SKW ).
- Osoby zainteresowane wolontariatem w oddziałach przedszkolnych zgłaszają się do p. Katarzyny Parys po grafik ( grafik jest także umieszczony na tablicy SKW w pawilonie głównym ).
- Osoby zainteresowane wolontariatem w bibliotece szkolnej zgłaszają się do p. Małgorzaty Brokon.
- Osoby zainteresowane wolontariatem w TPD zgłaszają się do p. Joanny Zielińskiej. Potrzebne są osoby empatyczne, które chcą poświęcić trochę swojego czasu wolnego na gry i zabawy z podopiecznymi świetlicy TPD oraz na wspólne odrabianie lekcji.
- Osoby zainteresowane wolontariatem w Hospicjum Domowym zgłaszają się do p. Joanny Wąsik. Szczególnie gorąco zapraszamy osoby kreatywne, ze zdolnościami artystycznymi, które chcą wykonać różne drobiazgi dla podopiecznych Hospicjum.
- Osoby zainteresowane wolontariatem w Domu Seniora zgłaszają się do p. Katarzyny Tomaszewskiej.
- Osoby zainteresowane wolontariatem Sprzątanie Mogił Powstańczych zgłaszają się do p. Doroty Rydzyńskiej.
- Wszelka inicjatywa własna uczniów w zakresie wolontariatu jest mile widziana:) Prosimy jednak o informacje, gdzie wolontariat ma miejsce.
- WAŻNE! Wszyscy wolontariusze, zgodnie z regulaminem Szkolnego Koła Wolontariatu mają możliwość tzw. zbierania godzin , co potem uprawnia do wpisu na świadectwie ucznia kończącego szkołę podstawową.
Szczegółowe zasady dotyczące wpisu na świadectwie za wolontariat znajdują się na stronie internetowej szkoły ( w zakładce WOLONTARIAT ) .
Uczniowie, wykonujący pracę wolontariusza poza terenem szkoły ( np. w schronisku dla bezdomnych zwierząt lub innej instytucji ) proszeni są o pilne zgłoszenie tego do szkolnego opiekuna Koła Wolontariatu – p. Katarzyny Parys.
ROK SZKOLNY 2018 / 2019
Dziewięć miesięcy pomocy koleżeńskiej w ramach SKW!
Kiedy w październiku 2018 roku Szkolny Klub Wolontariatu startował z pomocą koleżeńską w odrabianiu lekcji, nikt nie sądził, że zapału u wolontariuszy starczy na cały rok szkolny!
W każdym miesiącu od poniedziałku do czwartku na tzw. długiej przerwie wolontariusze z klas IV-VIII czekali na czwartoklasistów gotowi do pomagania w odrabianiu lekcji, ćwiczenia tabliczki mnożenia czy utrwalania słówek angielskich. I mimo, że :okoliczności współpracy nie zawsze były lekkie, łatwe i przyjemne", nie poddawali się do końca.
Dziękuję następującym osobom za ich pracę:
-
Małgosia Laskowska
-
Klara Jędrkiewicz
-
Helena Wacikowska
-
Ania Świdlicka
-
Julia Malinowska
-
Julia Maciejczyk
-
Milena Nyka
-
Kuba Kowalski
-
Kacper Bieżuński
-
Kacper Kosiński
-
Diana Chilimoniuk
-
Wiktoria Sokołowska
-
Zosia Przewor
-
Tosia Siejca
-
Matylda Kownacka
-
Khava Baudinov
-
Marta Markus
-
Oliwia Grunt
-
Ola Trzaska
-
Weronika Wachnik
-
Konrad Karczewski
-
Kuba Stańczak
-
Weronika Dębek
-
Adam Strzyżewski
Dziękują także Ani S. za sumienność:)
Życzę udanych wakacji!
Katarzyna Parys
Opiekun SKW
Szkolne Koło Wolontariatu- aktualności w nowym roku szkolnym
-
Przypominam, że zapisy do SKW przyjmuje pani Kasia Parys.
-
Jeżeli ktoś chce zrezygnować z wolontariatu przedstawia pisemną rezygnację ( zgodnie z Regulaminem SKW ).
-
Osoby zainteresowane wolontariatem w szkolnej świetlicy oraz w schronisku zgłaszają się do p. Kasi Parys.
Wolontariat w szkolnej świetlicy
Wtorki od g. 15.00 klasy III ( sala nr 20 )
Piątki od g. 15.00 klasy I ( sala nr 57 ).
Dzień wcześniej zgłaszamy się do pań odpowiedzialnych za grupy w tych salach i informujemy, że chcemy przyjść na zajęcia z młodszymi klasami. Nie wpadamy w ostatniej chwili, bo grupy mogą mieć inne zaplanowane zajęcia.
Co można robić- głośno czytać młodszym bajki, opowiadania, robić z nimi prace plastyczno- techniczne, prowadzić zajęcia taneczne, przeprowadzać quizy i zabawy edukacyjne:)W razie pytań- zgłaszamy się do p. Parys.
-
Osoby zainteresowane wolontariatem w bibliotece szkolnej zgłaszają się do p. Małgorzaty Brokon.
-
Osoby zainteresowane wolontariatem w TPD zgłaszają się do p. Joanny Zielińskiej.
-
Osoby zainteresowane wolontariatem w Hospicjum Domowym zgłaszają się do p. Joanny Wąsik.
-
Osoby zainteresowane sprzątaniem Grobów Powstańczych zgłaszają się do p. Doroty Rydzyńskiej.
-
Osoby, które zbierają punkty za wolontariat odbierają kartę aktywności wolontariusza od p. Parys.
Zajęcia w zerówkach prowadzonych przez Martynę Rżysko z bratem oraz Polę Ratajczak z klasy 4b w ramach wolontariatu.
Kolejna wizyta wolontariuszy w schronisku.
Pierwszego października grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. Kasi Parys po raz kolejny odwiedziła schronisko "Azyl pod Psim Aniołem" w Falenicy.
Oliwia T., Kamila P., Zosia P., Wiktoria I., Ala E., Piotr Cz. i Kamil M. spędzili bardzo pracowicie popołudnie sprzątając boksy i porządkując wybiegi psiaków.
Po tym wysiłku fizycznym przyszedł czas na przyjemności czyli wspólny spacer z gromadką wesołych aczkolwiek trochę nieogarniętych szczeniaków.
Przypominamy, że każdy wolontariusz może pojawiać się w schronisku, aby wyprowadzać psy na spacer, wymagana jest jednak obecność osoby towarzyszącej pełnoletniej.
ROK SZKOLNY 2017 / 2018
Warto pomagać!
Z przyjemnością informujemy, iż zbiórka tegorocznej Góry Grosza przyniosła imponujący wynik 491 zł!
Bardzo dziękujemy każdemu, kto wrzucił do puszki naszych wolontariuszy z SKW choć kilka groszy ( szczególne podziękowania dla Piotra Czyża z klasy 6b i Tosi Sieczkowskiej z grupy „Odkrywców” za duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo groszy:))
Zebrana kwota zostanie przekazana Towarzystwu Nasz Dom, które pomaga dzieciom w trudnej sytuacji życiowej.
Ekipa zbierająca grosze:
Cecylia Szułdrzyńska
Oliwia Szturemska
Ignacy Omulecki
Natalia Wrzosek
Kacper Kosiński
Małgosia Laskowska
Milena Nyka
Janek Nikodem
Wiktoria Sokołowska
Marcel Lewandowski
Hubert Stachowski
Oliwia Grunt
Kuba Gawryś
Mikołaj Trzeciak
Maciek Krzyżanowski-Zając
Ekipa segregująca grosze:
Matylda Kownacka
Ola Trzaska
Marta Markus
Oliwia Grunt
oraz grupa dziewczynek z kl. 7a:)
Ekipa licząca grosze:
Oliwia Szturemska
Cecylia Szułdrzyńska
Ignacy Omulecki
Janek Nikodem
Staś Nikodem
Jędrek Sowiński
Antek Ścichocki
Mikołaj Trzeciak
Mikołaj Fabisiak
Kuba Gawryś
Maciek Krzyżanowski- Zając
Hubert Stachowski
oraz grupa uczniów klasy 6a:)
Koordynator akcji w szkole:
Katarzyna Parys
Akcja "Paka dla zwierzaka!"
Szkolny Klub Wolontariatu rozpoczyna akcję "Paka dla zwierzaka" czyli zbiórkę rzeczy dla zwierząt przebywających w schronisku "Azyl pod Psim Aniołem" w Falenicy.
Potrzebne są następujące rzeczy:
puszki ( nie z „najniższej półki” czyli nie te najtańsze )
smycze ( przypinane )
szelki bezpieczne ( guardy )
słoma :)
zabawki ( piłki, pluszaki – mogą być używane )
preparaty na kleszcze
podkłady dla szczeniaków
Rzeczy można dostarczać do p. Kasi Parys
Przypominamy też o możliwości odwiedzania schroniska z pełnoletnim opiekunem w celu zabrania psów na spacer.
Zadania Wolontariuszy:
- praca w punktach informacyjnych
- wsparcie biura zawodów
- wsparcie biura prasowego
- obsługa mediów i gości VIP
- pomoc przy przygotowaniu oprawy i dekoracji imprezy
- wręczanie medali
- wręczanie wody w strefie mety
- wydawanie posiłków regeneracyjnych /banany/
- obsługa szatni i depozytów
- zarządzanie parkingami i miejscami do parkowania
http://zapisy.aktywnawarszawa.waw.pl/wolontariat.php
wymagany wiek 12 -15 lat! zgłoszenia do p. D. Rydzyńskiej
Wolontariat w schronisku "Azyl pod Psim Aniołem".
1. Wolontariusze mogą odwiedzać schronisko w towarzystwie osoby pełnoletniej ( rodzice, starsze rodzeństwo) w celu wyprowadzania psów na spacery.
2. Wolontariusze zabierają ze sobą Karty Aktywności Wolontariusza celem uzupełniania ich na bieżąco.
3. Polecam zabranie lub założenie "gorszej odzieży" ( można się tam wybrudzić ).
4. Każdy wolontariusz ma na początku krótkie szkolenie BPH na miejscu.
Wykonujemy również plakaty informujące o zbiórce rzeczy dla schroniska ( akcja "Paka dla zwierzaka" ).
Szczegóły wkrótce we wszystkich klasach.
Dodatkowych informacji udziela p. Kasia Parys
Wolontariat w SP 216
Uczniowie mogą pomagać w odrabianiu lekcji w świetlicy dla klas młodszych oraz czytać książki ( w wybrane dni w określonych godzinach ) w porozumieniu z opiekunami grup świetlicowych. Wolontariusze zabierają ze sobą KAWy.
Wszystkich informacji udziela p. Kasia Parys
Wolontariat w bibliotece w SP 216
Osoby chcące pomagać w naszej szkolnej bibliotece zgłaszają się do p. Kasi Parys.
Data 21go listopada 2017 roku jest datą, w której działalność rozpoczął w naszej Szkole Szkolny Klub Wolontariusza (SKW) .
W tym dniu odbędzie się pierwsze spotkanie chętnych wolontariuszy, przypomnienie regulaminu SKW oraz zapoznanie uczniów z planami poszczególnych akcji i działań .
Opiekunami SKW są p. Katarzyna Parys oraz p. Dorota Rydzyńska. Koordynatorami poszczególnych akcji będą także p. Katarzyna Tomaszewska, p. Joanna Wąsik oraz p. Joanna Zielińska.
W ramach działań Klubu planujemy współpracę m.in. ze schroniskiem „Azyl Pod Psim Aniołem”, świetlicą TPD, Hospicjum Domowym, Domem Seniora oraz Komitetem ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku.
Cechy wolontariusza:
- chęć do działania;
- chęć do niesienia pomocy potrzebującym;
- umiejętność wygospodarowania wolnego czasu;
- odwaga, empatia, cierpliwość i otwartość;
- odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność;
- wysoka kultura osobista;
Zapisy do SKW przyjmują od listopada wychowawcy klas, opiekunami Klubu są p. Dorota Rydzyńska i p. Katarzyna Parys.
Wolontariusze otrzymają Kartę Aktywności Wolontariusza ( tzn KAW ). Każdy wolontariusz jest zobowiązany do pilnowania swojej karty i zbierania na niej informacji ( miejsce i zakres wykonywanych w ramach wolontariatu czynności a także ilość przepracowanych godzin ). Po wypełnieniu całej karty wolontariusze oddają KAWy opiekunom SKW.
W dniu 30.11. na zebraniu wolontariuszy zostały rozdane KAWy ( Karty Aktywności Wolontariusza). Każdy wolontariusz jest zobowiązany do pilnowania swojej karty oraz jej regularnego wypełniania ( raz na miesiąc albo po każdorazowej akcji "wyjściowej" lub "wyjazdowej" ). Podpisy na karcie składają koordynatorzy poszczególnych rodzajów wolontariatu. Po wypełnieniu całej karty KAWy zwracane są do p. Katarzyny Parys.
Kto był nieobecny na zebraniu - odbiera KAW od p. Parys.
Przypominamy, że warunkiem uczestnictwa w Szkolnym Kole Wolontariatu jest dostarczenie pisemnej zgody z podpisami rodzica/opiekuna i wolontariusza.