MOWA OPOWIEŚCIOWA
Opowiadanie pomaga dzieciom lepiej zrozumieć i poznać świat. Chcesz nauczyć dziecko opowiadać? Odnoś się do waszych wspólnych doświadczeń – wspominajcie, budujcie pamięć wydarzeń minionych, oglądajcie wspólnie zdjęcia, przywołujcie historie z nimi związane. Kształtowanie umiejętności opowiadania opiera się na kontakcie, relacji z drugą osobą. Rodzicu - jeśli chcesz, by Twoje dziecko pięknie opowiadało, zadbaj o jakość wspólnie spędzanego czasu. Działaj wspólnie z dzieckiem. Pytaj, słuchaj - w klimacie zabawy i przyjemności. Wyraź swoje zaciekawienie:
KTO?
CO?
KIEDY?
GDZIE?
JAK?
DLACZEGO?
Czytaj dziecku. Zachęcaj swoje dziecko do opowiadania znanych/przeczytanych wierszyków, bajek, książek i wykonywania ilustracji do poszczególnych, następujących po sobie wydarzeń. Twórzcie razem historyjki obrazkowe. Przy opowiadaniu zachęcaj do używania określeń na początku, następnie, potem, na końcu, ponieważ zrobił …, to stało się … . Uczysz myślenia o wydarzeniach w kategoriach czasu i przyczynowości. Rozwijasz myślenie przyczynowo-skutkowe.
Rodzicu – sam również opowiadaj dziecku (językiem dla niego zrozumiałym!) i słuchaj tego, co opowiada Ci Twoje dziecko. Zadbaj o kontakt wzrokowy z dzieckiem, niech Twoja twarz wyrażająca zainteresowanie opowieścią znajduje się na wysokości twarzy dziecka.
Powodzenia!
POLECAM SERIĘ OBRAZKOWYCH KSIĄŻEK DLA DZIECI … NA ULICY CZEREŚNIOWEJ - DO WYPOŻYCZENIA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE. Czytelnik śledzi i opowiada losy jednego, wybranego przez siebie bohatera. Zapewniam, że powstaną niesamowite historie, rozwinie się wyobraźnia i spostrzegawczość.